צמח מרפא חרחבינה מכחילה (שם מדעי: Eryngium creticum)


חרחבינה מכחילה
(שם מדעי: Eryngium creticum)
היא מין במשפחת הסוככיים. זהו עשב רב-שנתי הגדל בעיקר בבתות ובשדות נטושים בחבל הים תיכוני. תפוצתו מגיעה גם לחבל האירנו טורני, ושם הוא צומח בהר הנגב בנחלים בעלי קרקע לס.
החרחבינה המכחילה עוברת שינוי בולט במשך עונות השנה. בתחילת החורף מפתח הצמח שושנת עלים רכים הראויים למאכל אדם. באביב מתפתח גבעול תפרחת, שעליו מצויים עלים קטנים וקוצניים. בשלב זה משתנה צבעו של הצמח לכחול-סגול והוא נשאר כך במשך כל חודשי הקיץ.
לכל פרח גביע בן חמישה עלים זעירים, כותרת בת חמישה עלים זקופים ומופרדים, חמישה אבקנים ושני עמודי-עלי. הפרי בעל שתי פרודות חד זרעיות, ובעת ההבשלה הוא מתפרק לשני זרעונים. הפירות אינם מתפזרים בהבשלתם אלא נשארים על הצמח. כאשר מתייבשים הגבעולים בסוף הקיץ, הרוח שוברת אותם ונושאת אותם על פני השדות. בדרך זו נפוצה החרחבינה המכחילה.
השם העברי חרחבינה מכחילה נגזר מהשורש ח-ר-ב, מלשון יובש, ואילו שמו הערבי שוכּ אל-עקרבאני (=קוץ העקרבים ו/או עשב העקרבים).
הצמח היה ידוע כירק, ונמנה עם חמשת הצמחים הנזכרים במשנה שאדם יוצא בהם ידי חובת מרור בפסח: "ואלו ירקות שאדם יוצא בהן ידי חובתו בפסח. בחזרת בעלשין ובתמכה ובחרחבינה ובמרור" (פסחים ב', ו'). יש המזהים את ה"מתיק" כמיץ המתוק שנמצא בעלים הצעירים של החרחבינה או בשורש שלה: "המלקט עשבים לחים עד שיבש המתיק" (שביעית ט', ו').
בחודשי החורף אוספים ערביי ארץ-ישראל את עלי החרחבינה, ומהם מתקינים מאכלים ערבים לחיך. כמו כן משתמשים בכל חלקי הצמח ברפואה העממית - לריפוי פצעי קיבה, תולעי מעיים, לחיזוק חניכיים, לריפוי פצעים ושריטות, סוכרת, מחלות מרה ועקיצות עקרב.
מרכיבים: ספונינים טריטרפניים, פורנו-קומרינים,

פירנו-קומרינים, חומצה כלורוגנית, חומצה רוזמרינית, פלבנואידים, גליקוזידים מונוטרפניים.

פעילות: מכייח, ספסמוליטי, משתן עדין.

התוויות: מקורן ברפואה המסורתית. משתמשים בשורש ובעלים לטיפול בהפרעות בדרכי השתן, לאבנים בכליות, דלקות בדרכי השתן, עצירת שתן, לטיפול בברונכיט, שיעול, לטיפול בפגעי עור שונים.

הכנות ומינון: חליטה, 1 כפית לכוס 3-4 פעמים ליום

טינקטורה 1:4 ב-60% אלכוהול 2-8 מ"ל ליום.

השימוש בחרחבינה המכחילה דומה. משתמשים בעלים ובשורש במקרים של עצירת שתן, לשיכוך כאבי כליות ולהורדת לחץ דם.

מין נוסף הגדל בארץ הוא חרחבינה חופית, E. maritimum

הצמח מומלץ בכתבי דיוסקורידס לשיפור העיכול. בארץ הוא נחשב למגביר תשוקה מינית.

ספרות: צמחי המרפא של ארץ ישראל, ד. פלביץ וז. יניב
ניתן להזמין שמן צמחי חרחבינה במרפא הבושם:-04-9952122

תגובות

  1. חרחבינה חופית
    ערביי ארץ-ישראל אוכלים את עליה הצעירים ואת השורש, כמו כן הם מכינים תרופות מכל חלקי הצמח - בעיקר לטיפול בעצירות בדרכי השתן, במחלות עור, במחלות כבד, בצהבת, באנמיה (חוסר דם), בשיעול כרוני, בכאבי בטן ולהורדת לחץ דם גבוה.

    השבמחק

הוסף רשומת תגובה